Post by StuC on Sept 26, 2015 16:07:29 GMT
Hi
Please see the draw for the 2015/16 Team Cup. The format will be the same as last year with the top team in each group progressing to the semi-finals of the Cup and the second-placed side being in the semi-final of the Plate.
GROUP 1
A Roffey H
B Windmill CC
C Limeburners
GROUP 2
A The Bull
B Roffey Y
C Windmill GG
GROUP 3
A Windmill LW
B Stout House A
C Stout House BB
GROUP 4
A Southwater
B Roffey CC
C Plough
MATCH DAY 1 - 27/10/2015
GROUP 1 Roffey H v Windmill CC @ Roffey CC
GROUP 2 The Bull v Roffey Y @ Windmill GG
GROUP 3 Windmill LW v Stout House A @ The Bull
GROUP 4 Southwater v Roffey CC @ Limeburners
MATCH DAY 2 - 15/12/2015
GROUP 1 Windmill CC v Limeburners @ Plough
GROUP 2 Roffey Y v Windmill GG @ Stout House
GROUP 3 Stout House A v Stout House BB @ Roffey SC
GROUP 4 Roffey CC v Plough @ The Bull
MATCH DAY 3 - 26/01/2016
GROUP 1 Limeburners v Roffey H @ Southwater
GROUP 2 Windmill GG v The Bull @ Plough
GROUP 3 Stout House BB v Windmill LW @ Limeburners
GROUP 4 Plough v Southwater @ Windmill LW
RULES:
• Matches played in the following order – A v B, B v C and C v A.
• Matches to be play on a neutral table.
• Matches consist of five legs with first named teams having breaks in 1, 3 and 5.
• Random draw will take place before the start of the match to determine the order of players.
• All games to be equal breaks (but not equal opportunities).
• Points based on team result with 2pts for a win, 1pt for a draw and 0pts for a defeat.
• The following criteria are applied to determine the rankings within each group:
1. Highest number of points obtained
2. Highest number of legs won in all games
3. Highest number of points scored
4. Head-to-head result
5. Highest Head-to-head number of points scored
6. Toss of a coin
Thanks
Please see the draw for the 2015/16 Team Cup. The format will be the same as last year with the top team in each group progressing to the semi-finals of the Cup and the second-placed side being in the semi-final of the Plate.
GROUP 1
A Roffey H
B Windmill CC
C Limeburners
GROUP 2
A The Bull
B Roffey Y
C Windmill GG
GROUP 3
A Windmill LW
B Stout House A
C Stout House BB
GROUP 4
A Southwater
B Roffey CC
C Plough
MATCH DAY 1 - 27/10/2015
GROUP 1 Roffey H v Windmill CC @ Roffey CC
GROUP 2 The Bull v Roffey Y @ Windmill GG
GROUP 3 Windmill LW v Stout House A @ The Bull
GROUP 4 Southwater v Roffey CC @ Limeburners
MATCH DAY 2 - 15/12/2015
GROUP 1 Windmill CC v Limeburners @ Plough
GROUP 2 Roffey Y v Windmill GG @ Stout House
GROUP 3 Stout House A v Stout House BB @ Roffey SC
GROUP 4 Roffey CC v Plough @ The Bull
MATCH DAY 3 - 26/01/2016
GROUP 1 Limeburners v Roffey H @ Southwater
GROUP 2 Windmill GG v The Bull @ Plough
GROUP 3 Stout House BB v Windmill LW @ Limeburners
GROUP 4 Plough v Southwater @ Windmill LW
RULES:
• Matches played in the following order – A v B, B v C and C v A.
• Matches to be play on a neutral table.
• Matches consist of five legs with first named teams having breaks in 1, 3 and 5.
• Random draw will take place before the start of the match to determine the order of players.
• All games to be equal breaks (but not equal opportunities).
• Points based on team result with 2pts for a win, 1pt for a draw and 0pts for a defeat.
• The following criteria are applied to determine the rankings within each group:
1. Highest number of points obtained
2. Highest number of legs won in all games
3. Highest number of points scored
4. Head-to-head result
5. Highest Head-to-head number of points scored
6. Toss of a coin
Thanks