|
Post by JT on Sept 24, 2016 9:39:29 GMT
Hi Everybody Here are the results of the first round of the Team Cup The White Hart beat Springbok Club 3 - 2 at The Three Compasses Roffey SSC lost 2 - 3 to the The Three Bees at The Stout House Stout House F lost 2 - 3 to the The Limeburners at The White Hart The Three Compasses lost 1 - 4 to Roffey Cricket Club at The Limeburners Alfold SC lost 2 - 3 to Stout House A at The Windmill Littleworth The Blue Ship beat Southwater SC 3 - 2 at Roffey Cricket Club
TEAM CUP FIRST ROUND TOP TEN
RICK DEWDNEY 10,790 JAMES CHILDS 9,090 STEVE HOLDEN 7,440 MICK CLACK 7,070 MICK JOHNSON 6,320 JOHN MILLER 6,230 ROBIN BURGESS 5,710 DAVE LENNON 5,490 JOHN THAYRE 5,450 KEITH NEWMAN 4,870
Highest Break Men Highest Score Men Rick Dewdney 12,280 at the Stout House
Highest Break Ladies Highest Score Ladies Ding Johnson 3,550 at the Stout House
|
|
|
Post by JT on Oct 30, 2016 9:02:14 GMT
Up the ladder we go
|
|
vernon
Full Forum Member
A Junkie Saying, you'll beat the best and lose to the worst.... how true!!
Posts: 90
|
Post by vernon on Nov 3, 2016 10:27:13 GMT
Roffey CC 4 Three Compasses 1
|
|
|
Post by scubafrog on Nov 3, 2016 16:35:28 GMT
White Hart 3 Springbok Club 2
John 5450 Bill 690
A master class from John gave Bill very little opportunity.
Barney 1660 Robin 5710
Similar game as the previous with Robin playing very well. Barney was given chances but luck was not with him.
Colin 2750 Mike 1550
A closer game, with Colin making the early move. Mike did come back at him but run out of time.
Dave 2580 Trevor 1790
I split 4 times and that was about it, Dave put a decent score on the board and I could not get the break back.
Neil BP Gay 3000
A very close game with both Neil and Gary nicking the lead from one another. Neil needed the 200 at the end but unfortunately the BP tumbled.
A great night with old friends, good luck in the next round chaps.
|
|
|
Post by Deleted on Nov 3, 2016 17:14:18 GMT
It may be worth repeating this from the AGM minutes, by way of a reminder:
|
|
|
Post by Deleted on Nov 3, 2016 18:14:24 GMT
......and now, to interpret the Fixture List, here is the first of three sets of round-robin matches, to be played on 15th Feb, 22nd Feb and 1st March:
Team Cup Round Robin stage (Matches to be played on Wednesday 15th February 2017) Team 1A v Team 1B at Team 1C's venue Team 1C - Bye Team 2A v Team 2B at Team 2C's venue Team 2C - Bye
Team Plate Round Robin stage (Matches to be played on Wednesday 15th February 2017) Team 1a v Team 1b at Team 1c's venue Team 1c - Bye Team 2a v Team 2b at Team 2c's venue Team 2c - Bye
No doubt John will confirm which teams fill the grid.
|
|
|
Post by Dunplaying on Nov 3, 2016 18:47:59 GMT
Stout House F 2 Limeburners 3 @ White Hart
Scott Hope 0 Rick Dewdney* 10790 Stuart Hope* 1900 Brian Goodchild 4760 Colin Bolton 4470 Bill Hammond* 1880 Lee Tugwell* 1550 Chip Sawyer 1740 Grant Hope 2940 Dick Dewdney* 2240
|
|
|
Post by JT on Nov 5, 2016 11:00:47 GMT
Hi Everybody
For the Team Cup First Round results, and the Top Ten, please see the top of this thread
Best Wishes
JT
|
|